KLÍMAVÉDŐ TAKARMÁNY®
Napjainkra közel 2 milliárd számosállatnak megfelelő kérődzővel kell számolnunk a Földön. Ebből hozzávetőleg 400 millió a tejelő állat, ebbe beleértve a szarvasmarhát, a bivalyt, a tevét, a juhot, és a kecskét is mint számosállatot. A többi kérődzőt részben tenyész vagy hústermelés céljából tartják, de nagyarányú az egyéb hasznosítás is, mint pl. a szent állatok, vagy az igavonók.
Ezek a kérődzők globálisan évente 95–100 millió tonna metánt bocsátanak a légkörbe. (FAO, 2016)
A fentieket figyelembe véve ez azt jelenti, hogy egy tejelő állat az általa kibocsátott metán miatt 1–2 kg gabonával egyenértékű takarmányt veszít naponta, a hízóállatoknál ez még rosszabb arány.
Ha az évi 95–100 millió tonna metánkibocsátással elszenvedett energia-veszteséget csak a legelőkről szeretnénk pótolni, akkor ez 800 millió hektár legelőt venne igénybe. Mivel azonban globálisan nagyjából 1 milliárd állatot takarmányoznak a szántó-földekről, ezért ebből hozzávetőleg 100 millió hektár szántót vesz igénybe a kérődzők metántermelése.
A kérődzők által a metán formájában elveszített energiát és ezáltal ennek a hatalmas területnek a nagy részét meg lehetne menteni. Jelentősen javítva ezzel a termelési mutatókat, és hatékonyan csökkentve a nagyarányú környezetkárosító hatást.
Erre egy olyan gyakorlati megoldást dolgoztunk ki, amellyel ezeket a veszteségeket 60–70%-kal csökkentjük. Emiatt is kapta 2010-ben az általunk fejlesztett takarmány (és etetéstechnológia) a Klímavédő Takarmány® nevet.
Mit nyerhetnek a Klímavédő Takarmánnyal® a világ állattartásában fontos szerepet betöltő országok?
- mindenekelőtt 60–70% körüli metáncsökkentést állatonként
- a klímavédelemben történő valódi, egyben hatékony előrelépést, közösen az állattartókkal
- a globálisan már nem növelhető termőterületeinek egy sokkal jobb kihasználtságát, mely nagyjából 10–15%-kal több szántót, vagy 10–15%-kal több legelőt jelentene
- globálisan 600–800 millió tonnányi abrakkal egyenértékű takarmány megtakarítást, vagy hozzávetőleg kétszer ennyi mennyiségű legelőfű megtakarítását
- jelentős termelésnövekedést a vágóállat előállítás és a tejtermelés területén
- összességében pedig nagyságrenddel kisebb környezeti terhelést azzal szemben, amit manapság a mezőgazdaság a Földnek, mint egy nagyon érzékeny és összetett élőrendszernek jelent
KLÍMAVÉDŐ TAKARMÁNY® ALKALMAZÁSÁVAL 20–50%-KAL TÖBB TERMELÉS – GYAKORLATILAG INGYEN
Emellett legalább 60–70%-kal kevesebb klímakárosító bendőgáz kibocsátása a hagyományos takarmányon tartott állatokéhoz képest.
Több mint egy éves etetés esetén, a mérések szerint a metánkibocsátás a hagyományos takarmányon tartott állatokéhoz képest ötödére csökkenhet.
A körülményektől függően naponta állatonként 15–30 MJ-lal több a termelésre fordítható energia.
Tejelőmarha esetében ez a többletenergia tehenenként naponta 5–15 literrel több tejtermelést jelent – gyakorlatilag ingyen.
Húsmarha esetében ez a többletenergia hízóállatoknál naponta 0,5–1,5 kilogrammal több súlygyarapodást jelent – gyakorlatilag ingyen.
További jótékony hatás, hogy az állatok szervezetét kevesebb káros anyag terheli, ezért ezek az állatok egészségesebbek, a hasznos élettartamuk pedig több mint kétszerese az átlagos takarmányozáson tartott állatokéhoz képest.
Egy 1000-es létszámú állományban éventemintegy 300–900 tonna kukorica megtakarításának lehetősége.
1 liter tejre, vagy 1 kg húsra vonatkoztatva 60–70%-kal kisebb a klímakárosítás
20–50%-kal több termelés – gyakorlatilag ingyen.
JELENTŐS TERMŐ- VAGY LEGELŐTERÜLET-MEGTAKARÍTÁS ÉRHETŐ EL A KLÍMAVÉDŐ TAKARMÁNY® ALKALMAZÁSÁVAL
A Klímavédő Takarmányon® tartott állatok 20–30%-kal kevesebb termőterületet igényelnek egységnyi megtermelt tejhez, vagy húshoz.
- 10–15% terület megtakarítás az energia megtakarítás miatt,
- 10–15% terület megtakarítás pedig a plusz hozamok miatt, amihez nem kell plusz terület
Egy 10.000 literes állat ellátása hagyományos takarmányon tartva 1,65 hektár termőterületet igényel évente, addig a Klímavédő Takarmányon® tartott állatok mindössze 1,25 hektárt igényelnek ugyancsak évente, ami 0,4 hektár magtakarítást jelent állatonként évente.
Ha a körülmények nem ideálisak, abban az esetben is évenként, állatonként minimum 0,15 hektár megtakarítást érhetünk el, ami még így is jelentős eredmény.
Nem mindegy, hogy egy 10.000 literes, 1000-es létszámú tehenészet az általa megtermelt évi 10 millió liter tejet, mintegy 400 hektárral kevesebb területen állíthatja elő.
Összegezve: a Klímavédő Takarmány® alkalmazásával 20–30%-kal kevesebb az állatok termőterület igénye évente.
Kérdés, hogy vajon szívesen alkalmazzák-e a termelők a KLÍMAVÉDŐ TAKARMÁNYT® csupán a környezetvédő hatása miatt?
Lehet, hogy a kedvező környezetvédő hatás még kevés a termelők meggyőzéséhez. Azonban mint azt hangsúlyoztuk, a Klímavédő Takarmány® alkalmazása jelentős, akár 20–50%-os termelésnövekedéssel jár. Ezeknek a tényeknek mindenképpen meggyőzőnek kell lenni a termelők számára a módszert illetően.