A KLÍMAVÉDŐ TAKARMÁNY® hatása a húskihozatali eredményekre
Azok a fogyasztók, akik környezettudatosan vásárolnak és a Klímavédő Takarmány® alkalmazásával előállított termékeket vásárolnak, azon túl, hogy aktívan részt vesznek a globális felmelegedés elleni küzdelemben, rendszerint pozitívan tapasztalják, hogy mennyivel ízletesebbek az így előállított termékek.
A húsmarha hízlalás terén:
- Kisebb az önköltség részben az 1 kg hús előállításához szükséges kevesebb abrakfelhasználás miatt, másrészt pedig a több hónappal lerövidülő hízlalási idő miatt is.
- A hízóállatok sokkal hamarabb vágásérettek akár 6-10 hónappal is.
- Sokkal szebb húsformát mutatnak, mint azok az állatok, amelyeket nem így takarmányoztak.
- A magasabb a vágási húskihozatal, mely eléri akár a 70%-ot is, pl.: Charolais marha esetén.
- A hús minősége a borjúhúshoz áll közelebb részben azért, mert hamarabb vágásérettek az állatok, egyben jobb lesz a hús márványozottsága, élénkebb színű a hús, ezért piacképesebb.
- A nemes húsrészek aránya akár 20-50%-kal is több a hagyományosan tartott állatokéhoz képest, a steak húsoknál például a hátszín és rostélyos esetében ez nagyon szembetűnő, de a comb és a lapocka is teltebb.
- A húsok elkészítése konyha technológiailag ez egy nagyon fontos kérdés, hiszen sokan arra gondolnak, hogy az így hizlalt állatok húsa esetleg vizenyős vagy összeesik a sütés vagy főzés hatására. A leghatározottabban állíthatom, hogy ez nem így van! Ellenkezőleg, az általunk takarmányozott hízóállatok húsa nagyon ízletes és puha! A hús minőségét és egyedi ízvilágát a kulináris konyha elismert séfjei igazolják vissza.
Charolais marha etetési kísérlet:
Etetési kísérletet végeztünk, Szabó Sándor (Magyarország, Téglás) gazdaságában, 10 azonos korú és fejlettségű Charolais hízóbikát két öt-öt fős csoportba különítettünk el. Az állatok mélyalmon. kötetlen tartásban helyezték el. A két csoport 2014 októberében szinte azonos súlyról, 1482 kg-ról mint KONTROL és 1483 kg-ról mint KÍSÉRLETI csoport indultak. Mindkét csoport azonos alaptakarmányban részesült, csemegekukorica szilázs, közepes minőségű rétiszéna és gazdasági abrakkeverék volt a takarmányuk. A KÍSÉRLETI csoport ezen fölül naponta 1,5 kg Klímavédő Takarmányt® kapott. Ezt követően 3 havonta párosan levágtuk az állatokat egy KÍSÉRLETIT és egy KONTROLT az összehasonlítás céljából.
A tapasztalatok:
a Klímavédő Takarmányon® tartott állatok
- naponta 1-2 kg-mal kevesebb abrakot fogyasztottak a kontrolhoz képest
- szemmel láthatóan nyugodtabbak voltak az és többet pihentek
- átlagosan 0,8-1 kg-mal többet gyarapodtak naponta
- 69-70 %-os húskihozatallal vágódtak a 61-64 %-os KONTROL-hoz képest vágóhídi minősítésük Superior+ és Extra+ -os volt
- a színhús kihozataluk 50-60 kg-mal több volt
- a hátszín és a rostélyos 30-40 %-os többlet hozamot mutatott
- a hús márványozottsága láhatóan intenzívebb, a színe pedig élénkebb bíborvörösnek mutatkozott
- a sütési próbákon rendszerint omlósabbnak és ízletesebbnek minősítették a steakek rajongói.
Wagyu etetési kísérlet:
A Klímavédő Takarmány® alkalmazásával elérhető eredményeket az ITTEREM Zrt. tulajdonosai is visszaigazolják. Magyarországon az egyetlen tisztavérű Wagyu tenyészet Vasadon található. Takarmányozásukban a Klímavédő Takarmány® használata meghatározó, melynek eredményeként magas minőségű marhahúst tudnak előállítani rövidebb idő alatt. Az ITTEREM Zrt. által előállított Wagyu marhahús termékeket, a magyar csúcs-gasztronómia még most kezdi megismerni, de már több neves séf elismerően nyilatkozott a közreműködésünkkel elért minőségről.
„Pataky Péter, az Ikon kreatív séfje és a Meatology társtulajdonosa valódi rajongójává vált a megújult hazai Wagyunak. Ő nem is elsősorban a japán stílust kedvelte meg az alapanyagban, hanem azt a tiszta ízt, és steakélményt, amely az első próbasütéskor megfogta: „Ízben toronymagasan életem legjobb steakjéről van szó. Ez áll az első helyen a toplistán, majd három hely kimarad, és csak azután következhet bármelyik másik marhahús.” Mióta ezt kóstolta, az összes steakben ezeket az elemeket keresi. Szerinte ezt érezheti valaki, ha kóstolta Szepsy István valamelyik csúcsborát, és utána mindent ehhez kezd el hasonlítani. Ő már próbált fantasztikus érlelt steakeket magyar tarkából, vörös-, fekete Angusból, Omahából, dél-amerkai, észak-amerikai marhákból, de ezt a kifejező, tiszta marhahúsízt nem tudta egyik sem produkálni. „Ez a hús nem azért jó, mert Wagyu, hanem azért, mert hihetetlenül nagy gondossággal, jó körülmények között tartják. Nagyon jó takarmány kap, gyógyfüveket legel, és gazdáinak nem a húskihozatal a fő szempont, hanem a hús minősége. Egyébként pedig Wagyu” – mondta a séf. Ez igazából csak azt jelenti, hogy a fajtájának megvan a lehetősége, hogy a lehető legjobb legyen, és a lehető legtöbbet lehessen kihozni belőle.”
Forrás: Chef&Pincér | 2018. január
Bárány hízlalási kísérlet:
Nagy Zoltán gazdaságában Tejelő Lacaune Juh tenyésztésével foglalkozik (Magyarország, Harkakötöny). 2017 februárban, az ellési időszak végén 13 db Lacaune kosbárány hízlalási kisérletét indította el. A bárányok a takarmányozásának alapját rétiszéna, lucerna, gazdaságiabrak keverék és a Klímavédő Takarmány® biztosította. A bárányok vágására 2017 augusztus elején került sor a hetesi Kapos Ternero Kft. vágóhídján, élősúlyuk elérte a 46 kg-ot.
- A vágási kihozataluk az átlagos hazai értékeket meghaladták (54%).
- Az egyes húsrészek bontási eredménye 1–2%-kal maradt alul az intenzív hústípusoktól, viszont a legértékesebb húsrész a french rack esetében a normához képest valamivel magasabb tényleges kitermelési arányt kapunk. A nemzetközi konyha nagy előszeretettel használja a „french rack”-ot, mely a báránygerinc a gerincoszlop kifűrészelésével 7-8 centiméteres kitisztított bordahosszal kialakított húsrész.
Tekintsék meg az alábbi filmet, ahol a partnereink a Klímavédő Takarmány® által elérhető eredményekről számolnak be.